برای موتور، دو گزینه اصلی وجود دارد: سرو موتور و استپ

20 مرداد 1401

موتور سرو موتور اغلب برای ماشین آلات CNC رده بالا استفاده میشود و خیلی گران قیمت است. این نوع موتورها از انکودر برای گرفتن فیدبک موقعیت استفاده میکنند، همچنین کنترلرهای مورد نیاز برای آن ها نیز گرانتر هستند. اما استپ موتورها اغلب در ساخت دستگاه CNC خانگی مورد استفاده قرار میگیرند و در انواع و اندازه های مختلفی هم وجود دارند. سایز استپ موتور مورد استفاده وابسته به این است که قرار است چه چیزی را برش دهید، با چه سرعتی برش دهید، چه نوع سیستم حرکت و کنترلر خطی استفاده میکنید، بزرگی دستگاه و ... . من از استپر 3Nm برای دستگاه خودم استفاده میکنم که احتمالا بیش از مقدار مورد نیاز هم هست.

کنترلر باید متناسب با موتور مورد استفاده باشد. شما میتوانید برای هر موتور از کنترلر جداگانه استفاده کنید همان کاری که من کردم یا اینکه کنترلر سه محور یا چهار محور تهیه کنید.

رشتهٔ مهندسی طراحی و نقشه‌کشی صنعتی، یکی از چندین رشته مورد تحصیل در دانشگاه‌های جامع علمی - کاربردی در ایران می‌باشد و از زیر گروه‌های شاخهٔ مکانیک بوده و تقریبآ نزدیک به رشته‌های مهندسی ساخت و تولید و طراحی جامدات است. لازم بذکر است این رشته به صورت کارشناسی ناپیوسته ارائه می‌شود و بیشتر، دانشجویان فارغ‌التحصیل در رشته کاردانی نقشه‌کشی در همین دانشگاه و دانشگاه‌های آزاد و سراسری به این رشته وارد می‌شوند. ویژگی این رشته درارتباطی است که با شاخه هنر پیدا می‌کند و به سمت طراحی صنعتی می‌رود. ازجمله دروس تعریف شده در این رشته می‌توان: استاتیک، مقاومت مصالح، طراحی اجزاء ماشین، هندسه، دینامیک ماشین، روش‌های تولید مخصوص، مصالح مهندسی، پروسهٔ طراحی، نمونه‌سازی و… رانام برد. نکته اینجاست که اغلب فارغ التحصیلان این رشته بیشتر خود را نقشه‌کش صنعتی می‌دانند تا طراح صنعتی، که دلیل این امر کمرنگ نشان داده شدن دروس رشته هنر در این رشته دانشگاهی می‌باشد. که این امر بدیهی است چرا که این رشته زیرگروه رشتهٔ مکانیک می‌باشد.

همان‌طور که از نام این رشته پیداست مهندس فارغ‌التحصیل این رشته باید اول توان کامل با اصول و مکانیزم طراحی را داشته باشد سپس بتواند نقشهٔ طرح خود را به صورت علمی، و مطابق با استانداردها و با قابلیت اجرائی ارائه نماید که از جمله بهترین مزیت این رشته به سایر شاخه‌های مکانیک این است که طرح توسط طراح، طراحی و نقشه‌کشی آن نیز به صورت استانداردها و علائم بین‌المللی توسط او بدون کوچکترین ایراد و اشکالی کشیده می‌شود.